Ranská hora
Květnové akce 2022
Raná cup (přelety liga)
čt 5.5. - ne 8.5. 2022
Slavnosti stepí
so 14. 5. 2022 10:00 - 17:30
CZ Hike & Fly
so 21. 5. 2022
Hop na sud 2020
AKTUALIZACE: Soutěž se uskuteční v neděli 11. října v 9:00 (sraz u Skleníku)
Na sobotu 10. října v 9:00 je naplánován již devátý ročník amatérské soutěže v přesnosti přistání „Hop na sud“.
Soutěž je unikátní tím, že se pilot po odlétání soutěžních kol může pokusit přistát na sud piva, a pokud se jeho padák dotkne země dřív, než on sám, vyhrává sud – tedy nějakých 50 piv.
Účast doporučujeme všem pilotům, aby zjistili, jak jsou na tom se svými dovednostmi.Pilot má zpravidla šest pokusů strefit se na 2cm terčík na elektronickém terči a nejhorší výsledek se na konci škrtá.
Bližší info naleznete na Facebooku na stránce události.O Rané
Se nachází v CHKO české středohoří a evropsky významnou lokalitou díky hojnému výskytu sysla obecného a dalších mnoha vzácných chráněných druhů živočichů a rostlin.
Pokud jste ještě neviděli sysla ma vlastní oči tak u nás o ně skoro zakopáváme a krmíme je z ruky. Na vrchol hory je hezká procházka cca 20min, kterou zvládne každý a výhled z hory do okolního kraje je jedinečný.
Ranská horaje nejznámější centrem paraglidingu v Čechách, létání na Rané má však dlouhou historii. Příběh létání na Rané začíná v roce 1932, tehdy hledali o jarních prázdninách studenti Německé techniky v Praze co nejvhodnější terén pro plachtařské létání. Měli svůj letecký spolek „Akaflieg Prag“ a tak věděli přesně, co hledají.
Jejich objevem se stal holý hřbet se třemi vrcholky, dlouhý téměř 1,5 km, pozvolna vystupující z nížiny – prostě plachtařský svah jak vystřižený z letecké příručky.
V tomto roce zde také začínají působit instruktoři Masarykovy letecké ligy a následují je i členové Sokola a dalších českých i německých spolků. Vyučuje se plachtění na dřevěných plátnem potažených kluzácích (plachťácích). Ve válečných letech zde školila Luftwafe své piloty a po válce je Raná hlavním působištěm Zemské plachtařské školy, která zde vyškolila 962 pilotů a ti zde v roce 1946 provedli dnes nepředstavitelných 41 367 startů.
Pro tuto slavnou a průkopnickou minulost nazvali plachtaři Ranou u Loun kolébkou českého a československého plachtění. V 70. letech nejvíce kopec Raná pro létání začínají využívat rogalisté, neboť rogalo svojí jednoduchou konstrukcí láká do vzduchu další letuchtivce. Tato éra končí v 90. letech nástupem paraglidingu – ten díky možnosti zabalit „letadlo“ do batohu se stává nejsnazším spůsobem pro létání široké veřejnosti. V současné době je kopec Raná především místem pro paraglidisty, rogalisty, modeláře, turisty, cyklisty a přírodovědce. Působí zde několik paraglidingových škol a když je dobré počasí léta zde najednou i 30 padákových kluzáků.