Svahování


Vítr 0-4 m/s     nejsem schopen se udržet ve vzduchu, opadání padáku je větší než výstupná složka vzduchu stoupajícího po svahu, dobré pro ty, kteří si chtějí pouze slétnout z kopce dolů.

Vítr 4-6 m/s     jsem schopen udržet se ve vzduchu, musím ale létat chytře. To znamená létat v blízkosti svahu, výborně ovládat PK a neustále sledovat návětrnou část svahu.

Vítr 6-8 m/s     svahování se stává jednoduché. Možnost létání i poměrně daleko od kopce a zkoušení např. zatáček o 360 stupňů. Při této rychlosti a dobrém směru větru (SZ,JV) je možné, aby si na Rané najednou dobře zalétalo i několik desítek PK a ZK (samozřejmě při dodržování všech pravidel létání).

Vítr 8-10 m/s     rychlost PK vůči zemi je malá nebo vůbec žádná. Požitek z letu téměř žádný, to si radši sednu na most a budu koukat dolů.

Vítr 10 m/s a více     Radši zajdu na pivko…
Směr větru podle hlášení meteostanice:

0-50 stupňů (S-SV)     nevhodné, téměř nemožné odstartovat, svahování pouze na malém kousku svahu.

50-100 stupňů (SV-V)     méně vhodné, vítr zleva, nejlépe startovat pod vrcholem mírně nalevo od nejvyšší startovačky, nemohu doporučit start na nižší JV startovačce – vítr příliš zleva, nebezpečí turbulence od nejvyššího vrcholu. Svahování možné nad lomem od hlavního vrcholu po východní bouli nebo na východní bouli směrem nad vesnici.

100-150 stupňů (V-JV)     vhodné, vítr kolmo na svah, možnost startovat na obou JV startovačkách, možnost svahování téměř po celém svahu.

150-200 stupňů (JV-J)     vhodné, vítr mírně zprava, možnost startování na obou JV startovačkách. Při 180 stupních a více lépe startovat na prohnutí svahu mírně vpravo od nižší z JV startovaček. Možnost svahování od hlavního vrcholu po sedlo u malé boule.

200-250 stupňů (J-JZ)     nevhodné, téměř nemožné odstartovat -vznikající turbulence ze malou boulí. Malá boule stále NPR, oficiální zákaz létání.

250-300 stupňů (Z-SZ)     vhodné, možnost startu na Z startovačce na mezibouli, na SZ části hlavního vrcholu, při silnějším větru pod sedlem (pozor dýzový efekt) nebo na horní hraně SZ přistávačky.Možnost svahování od malé boule po hlavní vrchol. Při směru více než 290 stupňů možnost svahovat po celém kopci.

300-360 stupňů (SZ-S)     méně vhodné až nevhodné, možnost startu na S části meziboule (pozor na možnou turbulenci za hlavním vrcholem) nebo na SZ části hlavního vrcholu (pozor poměrně málo místa). Možnost svahování od hlavního vrcholu po východní bouli (nad lesem). Při směru větru nad 340 stupňů téměř nemožné odstartovat, možnost svahování pouze u východní boule.

Vyhýbáme se vpravo!!!

Blízko u terénu platí, že kdo má kopec  po pravici má přednost v letu !!! Znamená to, že když letí dva piloti proti sobě, ten kdo má kopec po levé ruce uhýbá vpravo proti letícímu pilotovi!!!

Letu zdar.